Menu
info@onlinenursinghomework.com
Cell: +1 (714) 584-4466

Kildeer Company makes easels for artists. During the last calendar year, a total of 30,000 easels were made, and 31,000 were sold at $52 each. The…

Kildeer Company makes easels for artists. During the last calendar year, a total of 30,000 easels were made, and 31,000 were sold at $52 each. The actual unit cost is as follows:

Direct Materials $14.70

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
Kildeer Company makes easels for artists. During the last calendar year, a total of 30,000 easels were made, and 31,000 were sold at $52 each. The…
Just from $9/Page or 300 words
Order Now

Direct Labor 5.80

Variable Overhead 3.25

Fixed Overhead 15.25

Total Unit Cost $39.00

The selling expenses consist of a commission of $1.30 per unit sold and advertising copayments totaling $95,000. Administrative expeses, all fixed, equaled $183,000. There were no beginning and ending work-in-progress inventories. Beginning finished goods inventory was $132,600 for 3,400 easels.

Required:

1. Calculate the number and the dollar value of easelsin ending and finished goods inventory.

2. Prepare a cost of goods sold statement.

3. Prepare an absorption-costing income statement. Add a column for percentage of sales.

Looking for a similar assignment? Get help from our nursing qualified experts!

Order Now

Open chat
Get help
You can now contact our live agent via whatsapp! ping +1 (714)-584-4466.
You will get plagiarism free custom written paper